Wiem co jem - Czym są suplementy diety?

22 kwietnia 2019

Jak kupić suplementy diety

Suplementacja to w obecnych czasach bardzo popularny trend na uzupełnianie niedoborów witaminowych i mineralnych. Stosowanie suplementów diety, może mieć jednak różne zastosowanie oraz właściwości. Brak wiedzy na temat danego produktu oraz nieznane jego pochodzenie, często kończy się przykrymi skutkami ubocznymi. Jak wybrać właściwy suplement diety?

Suplementy można obecnie znaleźć nie tylko w aptekach, lecz także osiedlowych sklepach. Ich dostępność kusi klientów do nabywania produktów o nieznanym często działaniu. Najbardziej tradycyjne suplementy diety mają wzmacniać organizm, uzupełniać braki witamin i przeciwdziałać chorobom. Ile jest prawdy w działaniu preparatów suplementowych?

Suplementy diety

Według ustawy o bezpieczeństwie żywności, suplementy diety zaliczają się do żywności, dlatego mogą być sprzedawane także w niewielkim osiedlowym sklepie. Stosowane są głównie w celu wzbogacenia codziennej diety. Nie mogą być jednak traktowane jako lek lub jako zamiennik zróżnicowanej diety. Najczęściej występują w formie kapsułek, pastylek, tabletek, proszku lub w płynie. Odpowiedzialne są za dostarczenie związków, których może brakować w organizmie.

Stosowanie suplementów diety ma potencjalnie wspomóc proces odchudzania, myślenia, wzmocnić organizm oraz załagodzić dolegliwości różnego rodzaju. Samoleczenie suplementami diety nie zawsze jednak jest skuteczne. W niektórych przypadkach środki te mogą również zaszkodzić. Dlatego tak ważne jest racjonalne ich dawkowanie, po uprzednim zaznajomieniu się z ulotką.

Suplementy diety – co to jest?

Suplement diety traktowany jest jako produkt, który składa się z substancji odżywczych i który może być stosowany w codziennej diecie. Środek skoncentrowany jest na witaminach, minerałach oraz substancjach pomocniczych.

Zdrowe suplementy diety

Preparaty suplementowe można podzielić na wiele rodzajów, ze względu na ich zastosowanie. I tak wyróżnia się suplementy na:

  • Odchudzanie

  • Masę

  • Regenerację

  • Podniesienie zdolności wysiłkowych

Najczęściej spotykane suplementy diety zawierają w sobie bogactwo witamin oraz mikroelementów, minerałów, tłuszczy, enzymów oraz innych substancji.

Jak wybierać suplementy diety?

Przed zakupem stacjonarnym lub internetowym, wypada zaznajomić się z rejestrem zgłoszonych suplementów diety, który można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jeżeli poszukiwany produkt znajduje się na liście, oznacza to, że jest bezpieczny i bezpośrednio nie zagraża on zdrowiu. Podczas wyboru suplementu warto kierować się jego rozpoznawalnością, która może się wiązać na pewno z bezpieczeństwem jego stosowania. Nie oznacza to bowiem, że będzie on super skuteczny.

Podczas zakupu kieruj się opinią farmaceuty lub osób, które zdążyły już przetestować ten produkt. W internecie znajdziesz szereg opinii, które mogą pomóc ci wybrać właściwy suplement diety. Zwróć uwagę na dawkowanie oraz ewentualne przeciwwskazania. Suplementy, które zawierają certyfikat z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Instytutu Żywności i Żywienia oraz Instytutu Roślin i Przetworów Zielarskich z pewnością będą bezpieczną i odpowiednią metodą suplementacji.